Lodaer Img

Fizjoterapia

Katowice fizjoterapia

Zdecydowanie nie można uznać tych dwóch pojęć za synonimy. Podstawową różnicą jest fakt, że fizjoterapia to składowa część rehabilitacji. Jej celem jest przede wszystkim przywrócenie sprawności i funkcjonowania w życiu codziennym osób dotkniętych urazem, chorobą lub niepełnosprawnością. Rehabilitacja to holistyczne pojęcie, które zawiera ogół działań: psychicznych, fizycznych i społecznych, mających na celu powrót do stanu pełnego zdrowia.

Czy każdy może skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Z usług fizjoterapeuty może skorzystać każdy kto wymaga diagnostyki i nieinwazyjnego leczenia aparatu ruchu i wymaga pomocy w powrocie do zdrowia. Między innymi po urazach układu mięśniowo-szkieletowego, zabiegach chirurgicznych, w przypadku chorób układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego.

Również w przypadku osób aktywnych i wśród sportowców fizjoterapia jest bardzo wskazana jako profilaktyka urazów i zapobieganie kontuzjom. Osoby, które pracują w pozycji siedzącej przed komputerem, kierowcy zawodowi dużo podróżujący samochodem. Osoby wykonujące pracę w ekstremalnych pozycjach ciała także znajdą ukojenie dolegliwości bólowych kręgosłupa w gabinecie fizjoterapeuty.

Przeciwskazania do fizjoterapii

„Czerwone flagi” czyli sygnały świadczące o braku możliwości rozpoczęcia lub kontynuacji fizjoterapii to m.in: ostre stany infekcyjne, stany zapalne lub choroby skóry, choroby nowotworowe, stany niewydolności żylnej kończyn dolnych, zaburzenia kardiologiczne. Fizjoterapeuta rozpoczyna wizytę od wywiadu, w czasie którego polecamy wymienić wszystkie choroby współistniejące, przyjmowane leki, urazy czy zabiegi przebyte w ostatnim czasie.

Koniecznie należy poinformować fizjoterapeutę o ciąży, natomiast nie jest ona przeciwskazaniem do wizyty. W gabinecie urofizjoterapeuty, osteopaty czy fizjoterapeuty Panie ciężarne są coraz większą grupą, której nieinwazyjnie można pomóc np. w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa.

  • Nagła utrata masy ciała, bez uchwytnej (definiowanej) przyczyny
  • Narastające osłabienie lub/i wycieńczenie organizmu, bez uchwytnej przyczyny
  • Zaburzenia zborności ruchowej bez wyjaśnionej przyczyny
  • Nagle lub świeżo pojawiające opadanie kącika ust, problemy z mówieniem
  • Zaburzenia równowagi i krótkotrwałe utraty świadomości
  • Pierwszoplanowe lub współistniejące dolegliwości bólowe okolicy jamy brzusznej lub za mostkowej
  • Świeży lub/i postępujący niedowład obwodowy
  • Niezdiagnozowany uraz w wywiadzie

Czy fizjoterapia jest bolesna?

Każdy pacjent, który udaje się na fizjoterapię, ma inny próg bólu. Fizjoterapeuta zwraca na ten fakt uwagę i jest w ciągłej komunikacji z pacjentem. Dla jednych osób bólem będzie delikatne rozciąganie tkanek, dla innych dyskomfort, a jeszcze dla innej grupy będzie to silny docisk. Zadaniem terapeuty jest odnalezienie przyczyny dolegliwości bólowych i praca ze „źródłem” problemu, jednak czasem konieczna jest praca na tkankach miękkich i zastosowanie narzędzi dających szybką ulgę w bólu. Skutecznie dobrana metoda pracy przynosi szybkie i trwałe efekty.

Z jakimi problemami zmagają się fizjoterapeuci w naszym centrum?

Dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów, kontuzje czy urazy to najczęstsze problemy, z którymi stykają się terapeuci. Również wszelkie dolegliwości psychosomatyczne, problemy narządów wewnętrznych, bóle głowy czy migreny to zagadnienia, którymi zajmie się zarówno fizjoterapeuta jak i osteopata.

Kiedy fizjoterapia przynosi pierwsze efekty?

Bardzo często już pierwsza wizyta potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe o 50%, zazwyczaj jednak fizjoterapeuta oceniając stan pacjenta dobiera ilość wizyt. Fizjoterapeuta i pacjent tworzą „team”, najczęściej ćwiczenia i zalecenia domowe w połączeniu z pracą terapeuty dają najlepsze efekty terapeutyczne.

Jak przygotować się do wizyty fizjoterapeutycznej?

Na wizycie w gabinecie fizjoterapii przydatny będzie wygodny, niekrępujący ruchów strój. W trakcie diagnostyki terapeuta dokonuje oceny postawy ciała oraz wykonuje badanie manualne stawów i kręgosłupa. Warto zaopatrzyć się więc w luźny T-shirt lub top sportowy i wygodne spodenki, tak aby swobodnie odsłonić wymienione wyżej okolice ciała. Wszelkie wyniki badań obrazowych (RTG, RM, TK) czy opisy wizyt lekarskich (neurolog, ortopeda) będą niezbędne do pełnej oceny stanu pacjenta i doboru planu fizjoterapii.

Zapraszamy na wizytę w Centrum Terapii i Rehabilitacji Źródło

3 km
Chorzów - 5min.
10 km
Bytom - 20min.
13 km
Sosnowiec - 17min.
18 km
Zabrze - 23min.
25 km
Gliwice -25min.