Cel turnusu dla dzieci z wyzwaniami
Cel turnusu jest indywidualnie dostosowany do potrzeb dziecka oraz oczekiwań rodzica. Ustalamy go na podstawie kwalifikacji do turnusu, a następnie na podstawie szczegółowej diagnozy, wywiadu i badania dziecka. W razie potrzeby, w ramach turnusu – pogłębiamy diagnostykę z zakresu, który oferuje nasza Poradnia. Jednymi z najważniejszych czynników wpływających na obranie kierunku terapeutycznego są rozmowy z rodzicami/ opiekunami dzieci i ich oczekiwania względem naszej współpracy. Zakładamy, że w ramach turnusu rehabilitacyjnego dla dziecka z wyzwaniami, głównie motorycznymi – obejmiemy podopiecznego priorytetowo opieką wykwalifikowanego fizjoterapeuty oraz neurologopedy.
Do głównych celów należą:
- Normalizowanie dystrybucji napięcia mięśniowego
- Zwiększanie świadomości ciała wraz ze stymulacją sensoryczną
- Wspieranie rozwoju oraz jakości motoryki dużej i małej
- Wspieranie kontroli motorycznej oraz posturalnej
- Wdrażanie rozwiązań dla życia codziennego dziecka i rodziny
- Praca nad samodzielnością oraz satysfakcją dziecka
- Wspieranie całości rozwoju poznawczego - od percepcji węchowej, przez trening pamięci po rozwój mowy
- Omówienie żywienia dziecka wraz z przekazaniem zaleceń
- Wspieranie ruchowe i czuciowe kompleksu ustno-twarzowego
- Wdrażanie strategii komunikacji alternatywnej,
- Treningi karmienia
- Integracja odruchów
i wiele innych korzyści, które uzyskujemy wspólnie przy poszanowaniu godności dziecka oraz jego rodzica/ opiekuna
Jak dobieramy zajęcia podczas turnusu
Dobór zajęć jest w pełni indywidualny i podyktowany dobrem dziecka, chęcią jego wsparcia, więc w skład zespołu będącego w gotowości do pomocy są specjaliści: Integracji Sensorycznej (SI), komunikacji alternatywnej, osteopata, psychodietetyk, pedagog, psycholog oraz pediatra – dietetyk kliniczny, który będzie czuwał nad zdrowiem i bezpieczeństwem dzieci realizujących intensywną rehabilitację.


Mamy nadzieję pomagać dzieciom w pozyskiwaniu nowych doświadczeń za sprawą różnorodności metodycznej, przy pomocy specjalistycznych sprzętów rehabilitacyjnych i do terapii integracji sensorycznej. Dzięki nowym doświadczeniom w układzie nerwowym dziecka tworzą się nowe połączenia, które nasz mózg będzie wykorzystywał w przyszłości. Uczymy się czuć, rozumieć i odpowiadać ciałem na bodźce. Następnie walczymy wspólnie o to, aby odpowiedzi naszego ciała były jak najbardziej celowe i precyzyjne. Przy tym, dbamy o to, aby dziecko dążyło do jak największej samodzielności i poczucia satysfakcji, a także sprawczości.
Metody terapeutyczne wykorzystywane w trakcie turnusu
Metody, z których korzystamy są różnorodne, ponieważ mamy świadomość, że nie ma jednej słusznej metody dla każdego – nasz zespół pracuje w sposób interdyscyplinarny i uczciwy przekazując informacje o najlepszych rozwiązaniach dla dziecka.
- NDT Bobath,
- Vojta,
- RCM (wg koncepcji Castillo Moralesa),
- kinesiotaping,
- elektrostymulacja,
- integracja sensoryczna (SI),
- terapia trójpłaszczyznowa,
- AAC,
- czaszkowo-krzyżowa,
- terapia ręki,
- refleksologia,
- terapia tkanek miękkich.